Kā izvēlēties labu katlu?

Kā izvēlēties labu katlu?

Labu zupu sliktā katlā neuzvārīsi!

Atkarībā no katla kvalitātes ir atkarīgs arī ēdiena pagatavošanas process: lēti materiāli var piedot ēdienam noteiktu smaržu un pēcgaršu. Ir ļoti svarīgi izvēlēties pareizo katlu no pirmās reizes, jo šos pašus katlus pēc tam izmantosiet vēl ļoti ilgu laiku. Tieši tāpēc esam sagatavojuši detalizētu ceļvedi, lai Jūs nekļūdītos katla izvēlē.

 

LIETOŠANAS MĒRĶIS

Ja jums vispār nav nekādu katlu, tad viss šķiet vienkāršs - iegādājieties 5-6 katlu komplektu, bet ko darīt, ja šķiet, ka katlu ir pietiekami, taču ir neērti pagatavot noteiktu ēdienu? Ne visi zin un saprot, ka katram katlam ir savs lietošanas mērķis. Ieskatīsimies sīkāk:

 • Liela izmēra katli līdz 7+ litriem ir ideāli piemēroti zupām, bet vasarā - kompotiem. Tiesa, ja jūs dzīvojat viens un varat iztikt bez pirmā ēdiena, tad bez šī katla arī varat iztikt.
 • Vidēja izmēra katli no 3-7 litriem tiek uzskatīts par universālu katlu. To izmanto gan pirmo ēdienu uzsildīšanai, gan nelielu zupas porciju pagatavošanai, makaronu, rīsu u.t.t uzvārīšanai. Šāda izmēra katlam ir jābūt katrā virtuvē.
 • Neliela izmēra katli no 1-3 litriem ar garu rokturi tiek izmantoti olu, cīsiņu, dārzeņu un putru vārīšanai. Viegls, ērts un praktisks katls.
 • Katls ar trīskāršā korpusa sienām (ner.tēr.-alumīnijs-ner.tēr.) - lielisks siltuma vadītājs. Vienmērīgi vada un uztur siltumu ne tikai pa katla pamatni, bet arī augšup pa sieniņām. Ēdiens tiek pagatavots vienmērīgi ar mazākiem enerģijas tēriņiem.
 • Dziļie katli: katli ar augstām sieniņām - lieliski piemēroti, lai pagatavotu šķidrus ēdienus ar lielu šķidruma daudzumu - zupas, vārītu pastu, sparģeļus. Parasti tiek izmantoti tvaicēšanai un vārīšanai. 

Mēs esam aprakstījām minimālo komplektu, kas ir pietiekams visu galveno ēdienu pagatavošanai. Protams, profesionālie šefpavāri domās, ka tas ir kritiski mazs, un tie, kas mājās praktiski negatavo ēdienu, izlems, ka pieci katli ir pārāk daudz. Tāpēc rūpīgi padomājiet, kuri no tiem Jums ir visvairāk nepieciešami - labāk, ja virtuvē ir tikai 2 katli, bet tie ir labi un kvalitatīvi.

 
5f7e0d7c18a7eb914a53eeb7514f56ad.jpg
 
 

KATLU MATERIĀLI

 • Emaljētie kalti - katli ar dzelzs korpusu, kas pārklāts ar emalju. Nebūs piemēroti produktu gatavošanai bez eļļas, nelielā šķidruma daudzumā – vilks klāt, jo nevienmērīgi izplata siltumu. Veco laiku mantojums, kad bija saprotamā cenā un, patiesībā, bez alumīnija katliem un pīlēm, vienīgais, ko varēja nopirkt. Emalja viegli bojājjas, plaisā pēc triecieniem, temperatūras maiņām; metāls zem emaljas sāk rūsēt un ēdiens piesūcas ar metālisku garšu.
 • Čuguna katli - čuguns ir dzelzs un oglekļa sakausējums un čuguna trauku izgatavošanā tiek pielietota īpaša ietaukošanas metoda, kas trauka virsmai piešķir pretpiedegšanas īpašības, bet patiesībā nekāda īpašā nepiedegošā klājuma tur nav. Materiāla plusi: ilgstoši uztur siltumu un vienmērīgi to izplata – var gatavot ēdienu izmantojot nelielu enerģijas padevi; izturīgi augstās temperatūrās; var tikt lietoti cepeškrāsnī. Čuguna katli lieliski piemēroti gaļas zupu un sautējumu pagatavošanai – ēdieniem, kas gatavojas ilgstoši – paspilgtina to garšu un ietaupa enerģiju ilgajā gatavošanas laikā. Mīnusi: parasti smagi un grūti pārvietojami. 

 • Katli ar nepiedegošo pārklājumu - lai nepiedegošo klājumu varētu vieglāk uzklāt un tam būtu labāka saķere, tiek izmantots poraināks materiāls – alumīnijs. Tas vienlaikus ir materiāls, kas strauji sakarst un ātri un vienmērīgi izplata siltumu. Tā kā trauki ar nepiedegošo klājumu ir īpaši paredzēti mājas lietošanai un īpaši tiem cilvēkiem, kas vēlas ātri un vienkārši pagatavot maltītes, šīs īpašības ir ļoti svarīgas. Katli ar nepiedegošo klājumu būs paredzēti cilvēkiem, kas nevēlas savā virtuvē iegādāties individuālus traukus katram ēdiena veidam – būs gana universāli.
 • Katli ar keramisko pārklājumu - keramiskais pārklājums ir nepiedegošā pārklājuma paveids – parasti baltā vai gaišā krāsā. Tieši tāpat kā nepied. klājuma traukiem – korpuss izgatavots no alumīnija. Galvenā atšķirība – tam sastāvā ir pievienotas keramiskās daļiņas, un kas svarīgi – ražošanas procesā izmantots krietni mazāk ķīmisku savienojumu – kas padara tos vairāk piemērotus hipoalerģiskiem cilvēkiem. Parasti keramiskajiem klājumiem ir izcilas nepiedegošas īpašības, rezultātā gatavojot var lietot vēl mazāk taukvielu.
 • Nerūsējošais tērauda katli - pārsvarā tiek ražoti no divu veidu ner. tēr. 18/0 un 18/10 - higiēnisks materiāls, kas tiek izmantots arī medicīnas iekārtu, priekšmetu ražošanai. Hipoalerģisks, piemērots cilvēkiem ar alerģiskām reakcijām. Nav nekāda klājuma, kas atvieglotu lietošanu, tādēļ apcepšanai nepieciešams pielietot palielu taukvielu daudzums. Īpaši piemēroti vārīšanai un sutināšanai –nelielā vai vidēji lielā šķidruma daudzumā – zupas, mērces, ievārījumi – ilgstoši uzturēs šķidrumu un neļaus zaudēt ēdienam garšu.  Katli, principā, lietojami mūžīgi. Sabojāt, nometot zemā, pārdedzinot vai deformējot ir praktiski neiespējami. – Izpildījuma ziņā cena pret kvalitāti un izmantošanas iespējām ierindojas pircēju izvēlē nr1. 

 • Vara katli - to vērtība slēpjās ne tikai lieliskajā un acij tīkamajā izskatā, bet arī to karstumizturības īpašībās – karstumizturības skalā varš atrodas uzreiz aiz pirmās vietas ieguvēja sudraba. Tieši šī iemesla dēļ vara katli/pannas tiek īpaši izmantoti profesionālajās virtuvēs, kur augstas temperatūras un ilgstoša lietošana ir parasta parādība.
 • Par katliem, kas paredzēti un nav paredzēti lietošanai uz indukcijas plīts virsmas - katla funkcijas nemainās, lai uz kādas plīts virsmas tas tiktu lietots. Indukcijas plīts atšķirība no citām plīts virsmām ir tāda, ka, ja katliņš/panna nav izgatavota no magnētiska metāla, kas pievelkas pie plīts virsmas, plīts nesāks strādāt – indukcijas spole neieslēgsies. Citām plīts virsmām enerģijas padeve jāieslēdz un katliņš sāks darboties. (gāzes, elektriskā, stikla keramiskā). Tādēļ katli vai nu viss katls tiek ražots no metāla, ka sir magnētisks, kas parasti ir krietni padārgi, vai otrs populārākais variants – katla pamatne tiek veidota no cita materiāla – tiek uzštancēts disks, ka sir magnētisks un reaģēs ar plīti – tas samazina izmaksas, bet sniedz vajadzīgo rezultātu. Un, ja gadījumā tomēr plīts konkrēto katliņu neņem pretī, tad jāpārbauda ar kādu citu virtuves trauku (katlu, pannu), iespējams, problēma ir tieši plītī (gadās, ka spole nekvalitatīvi ietīta, tādā gadījumā, ja ir problēmas ar vairākiem indukcijas traukiem, jāgriežas pie plīts tirgotāja); pasaulē ir bijuši pat vairāki gadījumi, kad gatavošanas trauku ražotāji tiesājas ar plīts virsmu ražotājiem.

 
gaminimui-garuose.jpg
 
 

ATBILSTOŠĀS PLĪTS VIRSMAS

Tas tiešām ir ļoti svarīgi - ne katru katlu var novietot uz stikla virsmas vai gāzes plīts. Izanalizēsim kopā!

 • Plītīm ar stikla keramikas virsmu - esiet piesardzīgi pārvietojot katlus pa virsmu - uz katla pamatnes vai plīts virsmas esošās mikro netīrumu daļiņas var veidot berzi gadījumā, ja katls tiek stumts pa plīts virsmu - vienmēr pārceliet tos, nevis stumdiet!
 • Indukcijas plītīm ir svarīgi, lai katla apakšdaļai piemistu magnētiskums (kalts "pievilktos" pie plīts virsmas), tāpēc iegādājoties katlu vienmēr pārbaudiet, vai uz iepakojuma ir atbilstošā atzīme, ka katls ir piemērots lietošanai uz indukcijas plīts virsmas.
 • Gāzes plītīm - galvenais noteikums ir katlu novietot uz tāda plīts riņķa, kas atbilst katla pamatnes izmēram. (šis noteikums atbilst arī elektriskajām plīts virsmām!) Pārliecinieties, ka liesma nesniedzas pāri katla malām - liesmas var nevajadzīgi karsēt katlu no tā ārpuses un bojāt gan tā vizuālo izskatu, gan ilgtermiņā traucēt izpildījuma kvalitātei.
  Ja liesma uz gāzes plīts ir nevienmērīga (vienā pusē tā ir lielāka), tad ieteicams izmantot liesmas izkliedētājus - tie palīdzēs liesmu izlīdzināt un nekarsēt katla pamatni vienā vietā intensīvāk nekā otrā.

Padoms: ja ir šaubas, vai katls ir piemērots lietošanai uz kāda noteikta plīts veida, vienmēr pārbaudiet simbolus uz iepakojuma. Ja katls ir paredzēts lietošanai uz indukcijas plīts virsmas - tas derēs lietošanai uz jebkuras citas virsmas.

 
panela-no-fogão-e1550184233495.jpg
 
 

KOPĒJĀS LABA KATLA IZVĒLES REKOMENDĀCIJAS

Nav svarīgi, kādam materiālam vai apjomam jūs dodat priekšroku. Vienmēr ir dažas svarīgas nianses, kas nav atkarīgas no šiem rādītājiem.

 • Izvēloties no vienu no diviem ļoti līdzīgiem katliem, vienmēr izvēlieties to, kur apakša un sieniņas ir biezākas. Tāds katls uzsils ilgāk, taču vienmērīgāk.
 • Labāk uzlieciet vāku un pakustiniet to no vienas puses uz otru - tas nedrīkst kustēties vai slīdēt prom.
 • Ja vākā ir tvaika atvere - tā palīdzēs tvaikam izplūst uz āru un izlīdzinās katlā esošo spiedienu - katla vāks "neies pa gaisu".
 • Ļoti vērīgi izpētiet visu katlu - nekādi defekti vai skrāpējumi nav pieņemami. Tie vērienīgi samazina katla ilgmūžību.
 • Pārliecinaties, ka apakša ir pilnīgi līdzena - katlam ir ideāli jāpieģul līdzenajai plīts virsmai.
 • Pievērsiet uzmanību rokturiem - visspēcīgākais rokturu stiprinājums ir kniežu stiprinājums - rokturi būs stabili ilgstoši. Ja rokturi ir pieskrūvēti, pastāv iespēja, ka laiku pa laikam skrūve kļūs vaļīga un būs pašiem jāpieskrūvē ciešāk. Ja rokturi jau katlam veikalā esot ir mazliet kustīgi un nepārliecinoši - tādu katlu neiegādājieties! Ja katlu lietojot, rokturi ir sākuši kustēties - esiet uzmanīgi - pastāv savainošanās risks! Neņemiet tos, kuri ir metināti - ja tie ir neprecīzi, pastāv liels savainošanās risks.
 • Labāk katru katlu pirkt atsevišķi, nevis pirkt gatavu komplektu. Tādā veidā jūs iegādāsities tikai tos katlus, kuri jums ir patiešām nepieciešami.
 • Ja nepieciešams iegādāties vairākus katlus, izvērtējiet iespēju iegādāties katlu komplektu - tie ir dažādās komplektācijās un ērtā dāvanu kastē. (dāvināšanai vai ērtai uzglabāšanai) Parasti komplektā esošos katlus sanāk iegādāties nedaudz lētāk nekā pērkot atsevišķi.
 • Atcerieties: lai cik dārgs un kvalitatīvs ir katls - ja nelasīsiet un neievērosiet ražotāja ieteiktos lietošanas noteikumus - katls nespēs kalpot tik ilgi un kvalitatīvi, kā paredzējis ražotājs!
 • Gadījumā, ja precei radušies defekti, bet prece nav lietota atbilstoši lietošanas instrukcijai - ražotājs ir tiesīgs defektu atteikt! Garantija ir spēkā tikai precei, kas lietota atbilstoši lietošanas instrukcijai un kam konstatēti ražošanas vai materiāla defekti!           
 
9e255efcd21c543e22e78a8ab1e16648.jpg
 
 

Ieraksts publicēts: 04.08.2020, 12:21
Doties atpakaļ
Iesakām izlasīt!
Mākslas klasika jaunās formās - Jaunumi no Goebel!
Mākslas klasika jaunās formās - Jaunumi no Goebel!

  Lai izbaudītu un novērtētu augstākās klases mākslu, mēs dodamies uz muzeju vai galeriju. Bet ko darīt, ja mēs vēlamies uzsākt rītu ar nelielu mākslas iedvesmu? Vai arī mēs vēlamies paņemt nedaudz mākslas sev līdzi?   Protams, mēs varam...

Ieraksts publicēts: 26.11.20
Dāvanu kartes
Dāvanu kartes

Dāvanu karte nav bezpersoniska lieta, tā ir vēl rūpīgāk pārdomāta dāvana kā jebkura cita, jo tieši dāvanu karte ir lieliska iespēja sagādāt mīļajiem visvairāk prieka, jo tā sniedz iespēju iegādāties sev visnepieciešamāko un viskārotāko...

Ieraksts publicēts: 23.11.20

{{ product.product_name }}

{{ key }} {{ variable }}
{{ value }}

Pieejamība

{{ store.address }}

Papildus trauku mazgāšana - {{ product.wash_price | priceFilter }} EUR

{{ price }} EUR ({{ product.discount_amount }} {{ product.discount_type == 'percent' ? '%' : 'EUR' }} atlaide)

{{ priceDiscount }} EUR

Nomas cena